Choice Coaching

„Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi.” Wiktor E. Frankl

Każdy człowiek ma wybór. Często jednak myśli, że nie ma.  I rzadko w pełni świadomie wybiera, spomiędzy dobrze, świadomie rozpoznanych opcji. Pomagam to zmienić – w życiu i w biznesie.

Osobiście jestem fascynatką coachingu transformacyjnego, opartego na poszerzaniu samoświadomości, pracy z wewnętrznymi częściami w nas i aktywowaniu Wewnętrznego Przywództwa. Wszystko to pięknie łączę opierając się o teorię wyboru (Choice Theory, W. Glasser), bo to największa moc, którą mamy i która pozwala nam wyjść ze świata automatycznych reakcji na tzw. zewnętrzne okoliczności.

Uzupełniam pracę z drugim człowiekiem praktykując tzw. transformującą obecność oraz narzędzia które mocno poszerzają perspektywy. To pozwala zobaczyć swoje wyzwania nie tylko z poziomu „głowy” i tego co już wiemy. A. Einstein powiedział, że nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemów z poziomu, na którym powstały i to dokładnie oferuję w swojej pracy. Warto bowiem zrozumieć, że tylko wtedy wybieramy naprawdę, kiedy widzimy swoje wyzwania ze znacznie szerszej perspektywy i widzimy, jakie faktycznie mamy opcje.

Coaching wyboru stosuję zarówno w coachingu biznesowym jak i life coaching’u. Jest on szczególnie przełomowy, kiedy jesteśmy mocno przekonani, że „czegoś się nie da” lub nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Pokazuję, że zawsze mamy wybór:

  • jak chcemy widzieć siebie i określoną sytuacją oraz relacje między nimi
  • jak inaczej możemy się zachować
  • jak możemy zaspokoić swoje potrzeby, kiedy sytuacja faktycznie przekracza nasze możliwości wpływu, aby osiągnąć może nieco inaczej to, czego pragniemy

Takie widzenie swojej rzeczywistości przywraca poczucie mocy i sprawczości. Zostało prosto opracowane przez W. Glassera, w jego Teorii Wyboru. Ale do tego dochodzą jeszcze nawyki. I to, że w gruncie rzeczy działamy jako ludzie na tzw. autopilocie.

Jeśli setki razy powtarzamy określone zachowanie, powstające wtedy neurościeżki nerwowe przybierają postać automatyzmów. I podobnie dzieje się z myślami a nawet emocjami czy uczuciami. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wg różnych źródeł aż w 80-90% działamy na automatyzmach. Te myślowe automatyzmy określam mianem filtrów percepcyjnych i tak tez ujmuje je Glasser. Ale one wpływają na to, co robimy i jak się potem czujemy. Często są to tzw. błędne koła.

Gdy mierzymy się z trudnymi wzywaniami i trwa to długo, zwykle aktywowana jest ta część układu nerwowego, która powoduje, że kiedy patrzymy na swoje życie osobiste, zawodowe czy daną sytuację biznesową, widzimy niestety dość tunelowo i działamy często na zasadzie utartych ścieżek. Dlatego teoria wyboru zafascynowała mnie i stała się podstawą do stworzenia mojej marki coachingowo-doradczej i podejścia w pracy z Klientami. Pokazała bowiem, że dość sprawnie i szybko, jeśli tylko zrozumiemy te mechanizmy, jesteśmy chętni brać stery w swoje ręce i działać zupełnie inaczej!

Dzięki naszej pracy szybko zrozumiesz, że masz inne wybory. Pomogę ich mądrze dokonać. A Ty pójdziesz do przodu.

Zapraszam!

Komentowanie jest wyłączone.